prashanthdmello3 prashanthdmello3
  • 02-09-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 3/4 kg onions is ₹ 21. One kg onions will cost .......


STEP BY STEP EXPLANATION NEEDED


PLS ANSWER I WILL MARK AS BRAINLIST

+10POINTS

Respuesta :

sabinatmg
sabinatmg sabinatmg
  • 02-09-2021

Answer:

t

The cost of 34 kg onions=RS21

then,

the cost of 1kg onions=?

Now,

34kg=RS21

1kg=21÷34

1kg=0.61

hope it helps you!!

stay safe healthy and happy!!

Answer Link

Otras preguntas

What images are used to describe the boy? Select all that apply. rude looks down on the old man polite caring
Read the following sentence from Helen Keller's The Story of My Life. In the still, dark world in which I lived there was no strong sentiment of tenderness How
"Consider the following argument: a. George and Mary are not both innocent. b. If George is not lying, Mary must be innocent. c. Therefore, if George is inn
Please help!!!!!!!!
– 2(– 3х + 4) + 3x — 3 = — 29
What is the mass of 187 liters of CO2 gas? The volume is measured at STP.
In the long run, will Enviromax produce the allocatively and productively efficient level of output? Explain.
The end of life for a group of organisms, usually a species, is called a what?
What is the difintion of function
True or false: Accumulated Depreciation is a contra-account to a long-lived asset account, such as Equipment. This means that it is added to the balance of the