basaniprecious40
basaniprecious40 basaniprecious40
  • 03-08-2021
  • Mathematics
contestada

of a loaf of brown bread costs R6, how much will 4 halves cost?​

Respuesta :

loconte loconte
  • 03-08-2021

Answer:

R12

Step-by-step explanation:

Answer Link
Аноним Аноним
  • 03-08-2021

Answer: R12

Explanation:

Cost of 1 loaf = R6

Cost of 4 halves = 6/2×4

= 6 × 2

= R12

Please click thanks and mark brainliest if you like

Answer Link

Otras preguntas

if a sample of magnesium has a mass of 60 g, how many moles of magnesium does the sample contain
What Does "Turning of the Tide" Mean?
What is 3y = 15x - 12 in y = mx + b form ?
Acme Inc. spent $870 less on postage than on supplies. The ratio of postage costs to supply costs was 2 to 5. How much did Acme spend on postage? Solve this pro
Carla's plant was 10 2/3 inches tall. Yolanda's was 8 3/4 inches tall. How much taller was Carla's plant than Yolanda's?I came up with 2 11/12.   Am I right??
Show that n^2-1 is divisible by 8,if 'n' is an odd positive integer.
The molar heat of fusion of gold is 12.550 kJ mol–1. At its melting point, how much mass of melted gold must solidify to release 235.0 kJ of energy?
Noah rows across a river that is 48m wide. The current carries him 15m downstream. How far does Noah actually travel?
what are at least 5 general PowerPoint guidelines that's you find useful and provide an example of how you would use each in real life setting
What Does "Turning of the Tide" Mean?