shumailaraman
shumailaraman shumailaraman
  • 02-08-2021
  • Mathematics
contestada

What is the cost of buying 5 kg of cheese worth
$9.00 per kg?

Respuesta :

mishyunicorn44 mishyunicorn44
  • 02-08-2021
$45

Hope this helps you
Answer Link
mistressofdark
mistressofdark mistressofdark
  • 02-08-2021

Cost of 1 kg = $9

So, cost of 5 kg = $9 × 5 = $45

Answer Link

Otras preguntas

What is 1 and 2/5 minus 7/8 ?
Aristotle A. wrote works praising one of the other philosophers who left no writings B. taught by asking questions C. analyzed how people used and could use log
Okay so I have having a little problem with slope- intercept form when you have two points. Help?
What is the functions for chloroplast
a group of four students is performing an experiment with salt. each student must add three eights teaspoon of salt to a solution. the group only has one eight
Which statement correctly compares nucleic acids and carbohydrates?.
how many times greater is one gallon than one quart
A map distance of 5 inches represents 200 miles of actual distance. Suppose the distance between two cities on the map is 7 inches. What is the actual distance
why is south asia land likely to have earthquakes
Identify the Gerund phrase in the sentence below. Making coffee may not be as easy as you think.