Seudónimo Seudónimo
  • 01-06-2021
  • Mathematics
contestada

Donna buys a roast that weighs 5.6 pounds and costs $2.25 a pound. Find the amount she pays.

Respuesta :

aldarwish
aldarwish aldarwish
  • 01-06-2021

Answer:

Donna will have to pay $12.60 for the roast

Step-by-step explanation:

I found this by doing 5.6 × 2.25 and that equals 12.6

pls mark me brainliest

Answer Link
blg92 blg92
  • 01-06-2021
5.6 x 2.25 = $12.60 is the amount she pays
Answer Link

Otras preguntas

How much does the average 10 year old weigh
order from least to greatest ! 1.36,1.3,1.63 and this other 0.42,3.74,3.47.
Which revision best corrects the errors in the given sentence? Birds outside at the feeder such as cardinals, finches, and chickadees keep the cat entertained
As carbon dioxide sublimes, its entropy (1) decreases (2) increases (3) remains the same
What Happens When Milk Is Left At Room Temperature During Summer Days?
what is an oxyacid and how do I identify it?
Which of these elements has the lowest melting point? (1) Li (3) K (2) Na (4) Rb
3. After conducting interviews, you must determine
Which balanced equation represents a chemical change? (1) H2O(l) + energy → H2O(g) (2) 2H2O(l) + energy → 2H2(g) + O2(g) (3) H2O(l) → H2O(s) + energy (4) H2O(g)
it took jayla 40 seconds to rip half a DVD. what is jaylas ripping rate in DVDs per minute?