Shynee
Shynee Shynee
  • 02-12-2016
  • Mathematics
contestada

how many 2/3- ounces packages of peanuts can be made with 8 ounces of peanuts?

Respuesta :

undercoverprodigy undercoverprodigy
  • 02-12-2016
12 packages can be made. It takes 3 packages to make 2 ounces and 3 multiplied by 4 is 12.
Answer Link

Otras preguntas

A small company manufactures picnic tables. The daily fixed cost is 1,200 and the variable cost is $45 per table. How many picnic tables can be produced for a t
strong and interesting word choices, combining short phrases In this lesson, we have focused on using t phrases to achieve subordinate conjunctions and absolute
Instruction: draw a line perpendicular to line AB at point C. I have followed the steps, please tell me what have I done wrong? :) (picture included of my ans
3. State Newton's first and second laws of equation. A. A body of mass 2kg move vertically upwards has its velocity increased uniformly from 15m/s to 45m/s in 5
PLEASE HELP ME WITH THIS
PLEASE HELP ME WITH THIS
3 erasers cost $4.41. Write a proportion that would solve for the cost of 4 erasers.
Which of the following statements is true?
Workers in an office of 40 staff were asked their favourite type of take-away. The results are summarised in the table. Take-away Pizza Curry Fish & chips K
Transform each graph as specified below. (a) The graph of y= f(x) is shown. Draw the graph of y=1/2f(x). (b) The graph of y=g(x) is shown. Draw the graph of y=g