mykj7dh2yz
mykj7dh2yz mykj7dh2yz
  • 03-04-2021
  • Mathematics
contestada

If 6 oranges cost 5.20, what would be the price of 1 orange?

Respuesta :

23abdour
23abdour 23abdour
  • 03-04-2021

Answer:

1 orange cost 87 cents

Step-by-step explanation:

Set up:

[tex]\frac{5.20}{6}[/tex]

Divide by 6

0.866666667

Answer Link

Otras preguntas

How does dickens describe the buildings within coketown?the buildings were made of red brick, stained by smoke and ash.only three of the buildings were churches
based on the information presented in a interactive presentation, one can infer that a person's perception A. Is always correct B. Doesn't exist C. Can be bia
PLEASE HELP ME I BEG I REALLY NEEED HELP PLEASE
Which of the following changes will result in a stronger electromagnet? A. Using a longer nail B. Using a lower voltage C. Using more coils of wire
7-3w polynomial in standard form
Tressed cells will often limit their activity in a fail-safe system to prevent self-destruction. a possible example of this is that when the delicate capillarie
graph for y=-3x^2 solve and need domain and range
What is 511,400 in scientific notation
Applicants in a job interview are asked to participate in a friendly debate to evaluate their reasoning skills. one of the interviewees, lara, consistently igno
who were the conquistadors and why did Spain send them to Americas