person8546
person8546 person8546
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

Veronica’s favorite breakfast cereal costs $0.21 per ounce. How much would she spend on 16 ounces of cereal?​

Respuesta :

jariviamontes
jariviamontes jariviamontes
  • 02-04-2021

Answer:

$3.36 for 16 ounces

Step-by-step explanation:

0.21×16=3.36

Answer Link
elijahshanks23
elijahshanks23 elijahshanks23
  • 02-04-2021

Answer:

$3.36 total

Step-by-step explanation:

0.21 * 16 = 3.36

(P.S., pls mark me brainliest, and have a nice day)

Answer Link

Otras preguntas

Which store territories did the United States take control after the Spanish American war
Which countries changed governments due to the Arab Spring?
HELP ASAP PLEASE WILL GIVE BRAINIEST
One kind of radiation not released by radioactive decay is
Suppose Karel wants to be the least expensive babysitter in the neighborhood. How much should she charge? Suppose Karel wants to charge the same hourly rate a
Bill and Greg are walking in opposite directions with speeds of 45 and 75 feet per minute. When they started, the distance between them was 20 feet. What will b
The values √8 and √14 are plotted on the number line. What is the approximate difference in tenths between the two values? 0.5 0.9 1.1 2.4
What ended warfare between the French and English between 1689 and 1763?
Find the area of the square with side lengths 1/6 foot
10 × 4 - 2 × (4² ÷ 4) ÷ 2 ÷ 1/2 + 9