kevin4tukike
kevin4tukike kevin4tukike
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Ms. Marcus purchased 5 pounds of grapefruit for $4.90. At this price how much will 7 pounds of grapefruit cost?

Respuesta :

KileeMuro20
KileeMuro20 KileeMuro20
  • 04-03-2021

Answer: I thinnk the answer is 6.86

4.90 divided by 5=0.98

0.98 times 7=6.86

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

一30 + (-2)= What is the answer
PLEASE HELP WILL GIVE 20 PTSSS!!!!! How does Florida make sure that childcare centers in the state are following regulations? Do you think this is fair?
what's the square root of 15 divided by 5 square root of 20?
help please I beg you I need to return it tomorrow​
HELP ASAP 1.A term that is a known number without variables. is called?
Distance to Finish Line(ineters)Jason87 200Mar-7.51-200Jason and Mary are running on a 200 meter trackThe expressions in the table above show thedistance to the
In triangle Jkl, l = 880 inches, Angle j=63° and Angle k=11°. Find the length of j , to the nearest inch.
(04.02 LC) Read and choose the option with the regular verb in the imperfect tense.Tú leías hechizos. Tú hablaste con la maestra. Tú usaste un huso.Tu vas al pa
Diversification is a helpful investment strategy because it: A.focuses all investments on a single stock or company B.protects an investor in case on investment
A grocer stacks oranges in a four-sided pyramid that is 7 layers high, how many oranges are in a pile? The explicit formula for a pyramid