tshepomabula60 tshepomabula60
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

2 oranges cost R1,45.how much will 12 oranges cost?​

Respuesta :

sqvatorex
sqvatorex sqvatorex
  • 03-03-2021

Answer:

R8.70

Step-by-step explanation:

2 oranges = R1.45

1 orange = 1.45 ÷ 2 = 0.725

12 oranges = 0.725 x 12 = 8.70

Answer Link

Otras preguntas

Use the rules for multiplication by powers of 10 to calculate 20 × 100. A. 2,000 B. 200 C. 20,000 D. 20
Given that ƒ(x) = x² + 5x, evaluate ƒ(-2). -6 -14 7
Why did Italy join the Allied Powers??? Please help!!
What were the four methods of European colonial control that emerged overtime??? Pleaseee help!!!
PLEASE HELP! SEE ATTACHMENT
Margo can't close the window in her office, and a strong wind has come up. She complains to John that her papers are blowing and she can't find a paperweight. J
A horizontal line passes through the point (5, -1). Which point is also on this line? (0,0) (-1,5) (5, 4) (-2,-1)
in the trade network American colonists depended on england for:​
Sam bought brushes for $8, a palette for $5, and oil paints for $15. He paid $29.82 in all. What sale-tax rate did Sam pay?
Help me with this question thanks:)