ann4358 ann4358
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

How much will 9 pencils cost if 6 pencils cost $1.68?

Respuesta :

vyronicaducat
vyronicaducat vyronicaducat
  • 02-03-2021

Answer:

$2.52

Step-by-step explanation:

1.68/ 6 = $0.28 each pencil

0.28 x 9 = $2.52

Answer Link

Otras preguntas

Which transport process always involves the movement of materials from inside the cell to outside the cell? A. phagocytosis B. endocytosis C. exocytosis D. diff
In "Jason and the Golden Fleece," which best describes Jason when he first arrives in the kingdom ruled by Pelias the terrible? a. content b. nervous c. conf
The transport of specific particles through a membrane by channel proteins is known as facilitated diffusion.
how many # of pi do you know
Which nutrient is the most difficult to break down and, thus, is generally used last for energy in the body? Water Carbohydrates Fats Proteins
type of American Indian dwelling in the Eastern Woodlands 9 leters
In some isogamous protists, the act of fertilization involves the transfer of genetic information. This function is called _____. external fertilization intern
I need to write about a fairy tale? Any titles?
what is 72 % of 350 friends
what fraction is equal to 3/5