pgeshay0 pgeshay0
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

At the grocery store, almonds ore on soe for
$3.8 per pound What is the price of 4.5pounds??

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2021

Answer:

$17.10

Step-by-step explanation:

Almonds being on sale

$3.8 per pound

4.5 pounds

___________________

We know that for every pound, the cost is three dollars and eighty cents, we are looking for 4.5 pounds in total.

Multiply the amount per pound to the amount of pounds being asked :

3.8 * 4.5

$17.10

Answer Link

Otras preguntas

Why is it hard to breath on top of a mountain?
a car travels 157 miles on 10 gallons of gasoline mentally calculate the number of miles that the car travels on one gallon of gasoline
Solve for u. 3u^2–19u–14=0
Why did the Munich Conference happen?
Which Mayan calendar would have been most useful in predicting the beginning of rainy season?why?
How many atp are generated in the electron transport chain?how many atp are generated in the electron transport chain?
Can someone please help me
The decision in miranda v. arizona (1966) more clearly defined what constitutional issue?
Can anyone please he me with 4 and 5 I'am really stuck them thank you so much
When the tempature of a liquid in a closed container is decreased,?