jvance78 jvance78
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Ryan bought six drinks for
$18. How much does one
drink cost?

Respuesta :

natocmark natocmark
  • 04-02-2021

Answer: each drink is $3

Step-by-step explanation:

18$/6 bottles= 3$ each

Answer Link
jennabean868
jennabean868 jennabean868
  • 04-02-2021

Answer: $3

Step-by-step explanation:

You divide 18 by 6

Answer Link

Otras preguntas

Where did the Japanese attack in Hawaii?
4. Which of the following statements about sentences is true? A. There are only two sentence patterns you can use to ask a question. B. The English language gen
What is the moral of the Epic of Gilgamesh What lesson did Gilgamesh learn?
Which sentence uses punctuation correctly? (Look carefully!) a) To try to keep busy; Rapunzel read books; painted; played games; and cleaned. b) To try to keep
Which was not a cause of the War if 1812?
Which sentences use apostrophes correctly? a) Captain America's shield was made from vibranium. b) Thanos wanted to use the six Infinity Stones' power to restor
Write f(x) = |x-6 as a piecewise function.
Which was not a cause of the War if 1812?
3. sasha is attending a school orchestra concert. she sees her math teacher seated 2 meters ahead of her and her science teacher seated 4 meters to her right. h
Where did the Japanese attack in Hawaii?