Katelynn363
Katelynn363 Katelynn363
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

A store buys shirts for $12 each and marks up the price by 25%. What is the price for a shirt at this store?

Respuesta :

TooNashty
TooNashty TooNashty
  • 01-11-2016
The price of the shirt at the store is $16

12 x .25 = 4
4 + 12 = 16
Answer Link

Otras preguntas

What is x^2+8x-5 in vertex form? Please explain.
1.How would you describe a person that wants to help his family ? 2. How would you describe a person that is hopeful?
An illegal drug stimulates the parasympathetic nervous system, causing the user to appear tranquilized. What could indicate to a paramedic whether or not the pe
Choose the word that describes a person who is smart but in a sneaky way. A. Sharp. B. Cunning. C. Intelligent. D. Skillful.
what are three major water problems in southwest asia?please help!
How does the value of the 8 in 589,310 compare to the value of the 8 in 598,301? A. It is 8 times as much B.It is 10 times as much C. It is 80 times as much
3-2i/5i+2 What is the solution?
Divide and express the result in standard form. 8/7-i
If a 21 ounce box of cereal costa $2.94,what is the unit price.
por que os vulcões e os terremotos são mais freqüentes em certas regiões do planeta