moneyman360 moneyman360
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

apple cost $3.60 for 2lb. at that rate how many pounds of apples can you buy for $5.40

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-11-2016
Your answer is 3 lb.
Answer Link
MeehanSW
MeehanSW MeehanSW
  • 01-11-2016
3.60 = 2 lbs
3.60 / 2 = 1.80
5.40 / 1.80 = 3
so your answer is 3lbs
Answer Link

Otras preguntas

On January 16, the temperature in Boston was -8 degrees at 4:00 AM and it then began to rise 3 degrees every hour. What was the temperature at 2:00 PM later tha
The nearest ten 1202(38)
What is the simplified expression for 5ab + 9ab - ab?
Please answer this correctly
What is the equation for the line that is parallel to line m, through A
In many cases, a ribbon organizes buttons and options in Select one: a. menus. b. sections. c. toolbars. d. groups.
The powers of the commander in chief of the armed forces belong to the
A medical team sent surveys to randomly selected households to determine the various health problems. The result of the survey is shown below. health problems,
Solve (x - 2 < 5) ∩ (x + 7 > 6).
The water level of a pond rises an inch every 16 days during the rain season. How many weeks during the rain season will it take the pond's water level to rise