Hhvccrrrrrrrrt Hhvccrrrrrrrrt
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apples cost $1.35 a pound of cherries cost $3.62. How much will it cost to by 1.6 pounds of apples and 2.5 pounds of cherries?

Respuesta :

braydenhamilton11 braydenhamilton11
  • 02-02-2021

Answer:

apples cost a total of 2.16

cherrys cost a total of 9.05

Step-by-step explanation:

1.35*1.6=2.16

3.62*2.5=9.05

Answer Link

Otras preguntas

Why is it important to choose the appropriate display for a set of data?
What happend on summer 1943? 2. World war
Gravity is considered what type of force? conservative non-conservative
Tasha made 128 ounces of punch how many cups of punch did Latasha make
Which sentence is punctuated correctly? A. Janice replied, "yes, I've had several." B. "Have you ever had a wart?" asked Billy. C. "Toads do have bumps on the
If the frequency of a sound decreases,what happens to the wavelength
What effect did legalism have on society?
What happens if you get stung by a bee then get the stinger out and the next day you can't move your arm in a certain way and there is a small ball of pus where
The stars with the coolest surface temperature fall into which spectral class? A. A B. B C. G D. K E. M F. O
What was a significant effect of the Greco-Persian Wars?