aradicova aradicova
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

Ginny buys 7 magazines for 2.80 how much does 1 cost?
How much does do 5 magazine cost?

Respuesta :

Rachana05
Rachana05 Rachana05
  • 02-02-2021

Answer:

one costs 0.40 and 5 cost 2.00

Step-by-step explanation:

bc 2.80/7 = 0.40

0.40 times 5 = 2.00

Answer Link

Otras preguntas

Sonata form connection to modern music
spanisiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii
Consider the statement "If Oscar eats Chinese food, then he drinks milk." a. Write the converse of the statement. b. Write the contrapositive of the statement.
Which expression is equivalent to 3^10/3^4
What were the two main reasons for European exploration?
It seems that bacteria and molds should grow well in jam. It's extremely high in sugar, a substance many cells can use for energy, and contains enough other nut
solve: 4x -2 = 2x +3
The ratio of cups of blue paint to cups of red paint is 1: 2, which means for every cup of blue paint, there are two cups of red paint. In this case, the equati
what is the measure of exterior angle 1?
Based on the law of conservation of energy, which statement is false? O A. Energy is lost when machines don't work right. B. We can't add more energy to the uni