huggdigedhkbnenm
huggdigedhkbnenm huggdigedhkbnenm
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

At a local store a 16- ounce bottle of apple juice costs $3.20. What is the cost of the apple juice per ounce ?

Respuesta :

giannaporter giannaporter
  • 02-02-2021

Answer:

5¢

Step-by-step explanation:

16 divided by 3.20

Answer Link
fairchildr fairchildr
  • 02-02-2021

Answer:

20 cents per ounce

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What two things are being compared in a marginal analysis?
Which are positive effects of the connection between cultural diffusion and technology? check all that apply.
What became of the Eastern Roman Empire after the collapse of the Western Roman Empire?
Identify figure of speech"An old man is the wisest fool"hyperboleoxymoronmetaphorsimile​
A 35. 0-l steel tank at 20. 0?c contains acetylene gas, c2h2, at a pressure of 1. 39 atm. Assuming ideal behavior, how many grams of acetylene are in the tank?.
Water flows with a volume flow rate of 1.44 m³/s in a pipe. Find the water speed where the pipe radius is 0.430 m.
PLS HELP !!! Which statement is correct? (5 points) a) Group of answer choices The gas particles in both containers have the same average kinetic energy becaus
in tabular form differentiate the first four generations of computer ​
The graph below is an age-structure diagram for a population of African elephants. Age-structure Diagram of African Elephants € Age class EDUMA 101234567 4800*
can someone please help mee