averagestudentt averagestudentt
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

3. Molly bought four rose bushes for $16.40 each. Use
mental math to find the total cost of the bushes.
Justify your answer by using the Distributive Property.

Respuesta :

DWRead
DWRead DWRead
  • 01-02-2021

Answer:

$65.60

Step-by-step explanation:

4×16.40 = 4×(16+0.40) = (4×16) + (4×0.40) = 64 + 1.60 = 65.60

Answer Link

Otras preguntas

Complete the chart related to the difference types of federal powers established by the U.S. constitution. Define each type of power and provide one example of
after the coelom developed, what process allowed for the evolution of the many types of protostomes?
Which one of the following choices is the best Predictor Of a child’s health in the first year of life
if you horizontally shift the square root parent function, F(x) = [tex]\sqrt{x}[/tex], left four units, what is the equation of the new function?
I need to know for my hw
Add or remove commas Lou and I climbed the steep rocky, trail because we heard there would be free sodas at the summit.
Please check out my question Thank u soo much
A flower bed has the shape of a rectangle 27 feet long and 9 feet wide. What is the area in square yards?
A cyclist travels at a constant velocity of 3.2m/s westward, then speeds up with a steady acceleration of 2.3m/s^2. Calculate the cyclist’s speed after accelera
Eric practiced the piano and guitar for a total of 8 hours this week he practiced the piano for 1/4 of that time how many hours did he practice piano this week