rgonzalez557
rgonzalez557 rgonzalez557
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Peanuts cost $3.29 per pound. if Mark purchased 4.6 pounds of peanuts, how much did he spend on peanuts?

Respuesta :

legofigure8
legofigure8 legofigure8
  • 04-01-2021

Answer:

$15.14

Step-by-step explanation:

4 x $3.29=$13.16

0.6=60%

60% of $3.29= $3.29 x 0.6 = about $1.98 (always round up when dealing with money)

13.16+$1.98= $15.14

Answer Link

Otras preguntas

The cartilage which divides the nose in two parts is called the
Which passage from Kennedy’s inaugural address is an example of anaphora?
What are 3 types of fossil fuels
The cost for operating the childminding room is $350 per day. In order to cover the daily operating costs how many childminding payments are needed? childmindi
Please can you check my answer You originally draw a design for an art contest on a 4 in. x 5 in. card. The second phase of the contest requires the drawing to
X^2+2x in factored form
Which continent is Italy in
If a cheetah is a big cat than what else is a big cat
Which is on of the three animals that blocks Dante's path when he first wakes up in the forest?
citations within a paper should contain