petepumacure1
petepumacure1 petepumacure1
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada


Apples cost $0.95 per pound. What equation is used to find C,
the total cost of p pounds of apples?

А:c=0.95p
B:c=p+0.95
C:0.95C=p
D:0.95+C=p

Respuesta :

ebenezerkesson75
ebenezerkesson75 ebenezerkesson75
  • 03-12-2020

Answer:

a 0.95

Step-by-step explanation:

times the number the person bought if they ask

Answer Link

Otras preguntas

Jason applies a force of 4.00 newtons to a sled at an angle 62.0 degrees from the ground. What is the component of force effective in pulling the sled horizonta
Chloride ions, follow actively transported sodium ions from the nephron into the blood. Would you not expect the chloride ion concentration to decrease as fluid
Referring to the battle of britain in 1940 winston churchill said never
how did the compromise of 1850 address question of slavery?
Help with 2 questions please!
Which of the following events contributed to the end of feudalism? A. the Hundred Years’ War B. the spread of Christianity C. the Renaissance movement D. the fa
All living things can be seen with the human eye
how does the existence of a single type of accepted money help consumers
Help me please thanks
Find the distance traveled by a particle with position (x, y) as t varies in the given time interval. x = 5 sin2 t, y = 5 cos2 t, 0 ≤ t ≤ 3π