danielle5212 danielle5212
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Alexa bought 25 pounds of turkey for $26.25. What is the cost per
pound?

Respuesta :

harrinol harrinol
  • 03-12-2020

Answer:

$1.05 Per Pound

Step-by-step explanation:

Answer Link
tiiara
tiiara tiiara
  • 03-12-2020

Answer: $1.05/pound

Step-by-step explanation:

$26.25 / 25 = $1.05

Answer Link

Otras preguntas

Which term describes the amount of heat needed to change 1 kg of a substance from solid to liquid at its melting point? A. Specific heat of phase changes B. S
When California applied for statehood southern states feared
To prepare for war or combat is called: mobilization the draft combat duty
Comparative _____ suggests organisms that are more closely related have more similar embryo development. morphology embryology fossil records
Cellular respiration occurs in: a. animals only b. animals and plants c. plants only d. bacteria only
The 15th Amendment to the Constitution was passed about five years after the end of the Civil War. What did it say? A. It gave women the right to vote. B.
-18-3 what's the answer
During the 14 days 2,744 people Visited a new store. The same number of people Visited the store each day. About how many people visited the store each day?
What region is named Scotland?
what is the unit rate of 3 accidents in 12 months