caracheek160 caracheek160
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Three apples (x) plus two
oranges (y) costs $16.
Five apples plus two
oranges costs $24. How
much do each apples and
oranges cost?

Respuesta :

oscaraguilar121752 oscaraguilar121752
  • 02-12-2020

Answer:

Each apple cost $4

Each orange costs $2

Step-by-step explanation:

5x4=20

2x2=4

20+4=$24

Answer Link

Otras preguntas

A central government handles issues related to __________. A. a single family B. a single town C. a county within a state D. an entire nation
Shaquille pays $7.50 of his monthly life insurance premium, and his employer covers the rest. If his monthly premium is $29.75, what is the annual value to Shaq
Which of the following does NOT occur during mitosis?
What is the value of the 4 in 432?
Which of the following statements best reflects the situation of women in the French Revolution?
Write the value of the underlined digit four ways. 5,678.321 (the 2 is underlines)
Slash and burn farming refers to
What is the most important thing in life?
a price item dropped $91 today and yesterday it was $140 what is the percent decrease
what are 3 things an adverb tells about a verb?