rorostar10p8wi2c
rorostar10p8wi2c rorostar10p8wi2c
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Please help me with this question.

Please help me with this question class=

Respuesta :

tilarelizabeth tilarelizabeth
  • 02-12-2020
Brand A: $.319 so $.3
Brand B: $.28 so $.3
Answer Link
neckbone2004 neckbone2004
  • 02-12-2020

Answer:

Brand A price per diaper: 0.3

Brand B price per diaper: 0.3

Brand B is the better buy.

This can be found by taking the price of each brand and dividing it by the amount of diapers in each pack.

ex:

$11.49 / 36 = $0.32 (then round to nearest tenth)

Answer Link

Otras preguntas

which president passed the alien and sadition acts
At year-end, the following additional information is available: a. The balance of Prepaid Rent, $4,920, represents payment on October 31, 2018, for rent from No
pls help me solve this question
it is a type of question that has multiple possible answer and encourage student to be creative​
-1/5 and +7 equals two
PLEASE HELP ME ASAP !! EXPLAIN UR ANSWER Question 9 options: The city of Redmond is planning to build a new park by enlarging the current park by a scale factor
ocean centered geography explains culture ties because:
Jorge got a hit 8/25 of the times that he batted. What percent of the times did he get a hit?
Write a program, which will display the menu with 5 items. It will ask the use to give their choice. It will trap all possible errors and then print the result
Plss help I’m not tryna fail this test