lorpuspewu
lorpuspewu lorpuspewu
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag 7 oranges for $2.66. if alexandra spent $3.42 on oranges how many did she buy

Respuesta :

hiyathere16
hiyathere16 hiyathere16
  • 01-12-2020

Answer:

9 oranges

Step-by-step explanation:

7 for 2.66 is 38c for 1

Answer Link
sallymiguel02
sallymiguel02 sallymiguel02
  • 01-12-2020

Step-by-step explanation:

if 7 gives 2.66

so 3.42×7÷2.66 gives 9 orange

Answer Link

Otras preguntas

How far does Franklin Roosevelt deserve his reputation as one of the greatest US presidents?
What military strategy defeated cornwallis at yorktown?
why a flat surface of a rectangular prism called faces?
when gravity causes a huge amounts of rock or soil to be carried down a slope this form of erosion is referred to as a
how do you model the square root of 16
Can you give me the order of Biomes from coldest to hottest please?-tundra-taiga-temperate deciduous forest-temperate grassland-temperate woodland (chaparral)-d
The skeletal system does all of the following EXCEPT (A) support. (B) transport. (C) protect. (D) digest. (E) store.
During the evolution of life on Earth, the photosynthetic organisms initially responsible for raising atmospheric oxygen concentrations from less than 1 percent
What is 0.8% written as a decimal
my teddy bear gave me a hug is an example of 1.metaphor 2.personification 3.simile 4.alliteration