rebeles13
rebeles13 rebeles13
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

a girl paid 6.28 for 3/4 pound of shrimp. what was the unit price in dollars per pound?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-12-2020

Divide the amount spent by the weight:

6.28 / 3/4 = 8.37

Unit price is $8.37 per pound

Answer Link

Otras preguntas

Choose the correct answer: The largest amount of tropical rainforest is on the continent of _____ A. Asutralia B. South America C. Asia D. North Ameria E. Afric
If AB = 10, AC = 6, and BC = 6, find AD:
How many moles are present in 110 grams of LiF? Show your work in the space below A. 4.2 B. 5.2 C. 2.1 D. 8.4
A sloping surface separating air masses that differ in temperature and moisture content is called a _________.
diffrence between vertebrates and invertebrates​
___ is an example of a function prototype. A) float roi(int, double); B) printf("%f", roi(3, amt)); C) roi(3, amt); D) float roi( int yrs, double rate)
In a museum, Nick is looking at a famous painting through a mirror at an angle of 58 degrees Find the angle the painting makes with the mirror. Also, find m
Use the given parent function f(x)=|x| to graph g(x)=|x|+5 Use the ray tool and select two points to graph each ray.
A pendulum is made by letting a 2.0-kg object swing at the end of a string that has a length of 1.5 m. The maximum angle the string makes with the vertical as t
Which of the following would be a body response when steppe outside without a coat on a snowy day