jymeabrown jymeabrown
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Imani spent $19 on a magazine and five
candy bars. If the magazine cost $4, then
how much was each candy bar?

Help please

Respuesta :

theexlas theexlas
  • 03-11-2020
Each candy bar was 3$.
19 - 4 (the price of the magazine) = 15$
15 / 5 (the amount of candy bars) = 3$
Answer Link

Otras preguntas

When the volume of a gas is changed from 1145 ml to 765 ml, the temperature will change from ? k to 640 k?
​joe and marcia, a married couple with three young children, have a gross income of $120,000, adjustments of $6,700, and itemized deductions totaling $16,900. o
Which part of the sentence is the independent clause? I can’t find the sweater that I just bought yesterday. A) I can’t find B) I can’t find the sweater C) the
When you step off a bus moving at 10 m/s, your horizontal speed when you meet the ground is?
Find y'' by implicit differentiation. 3x^3 + 4y^3 = 5
An explosion that destroys the outer portion of a star is known as a
When Anne begins to think about a boy friend, someone in turn drives her to think about Peter van Daan. Who? Peter Wessel Miep de Jong Harry Goldberg
The sun is the primary source of energy that drives all the biogeochemist cycle ok Earth. Which statement best describes how the Sun’s energy power the water cy
Help me anyone pleaseeee
At what point in mitosis does cytokinesis occur? anaphase interphase telophase metaphase