anomonusmn anomonusmn
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Abby bought an 8 pound bag of doog food for $7.40. How much does the bag cost per pound? (round to the nearest hundreth)

Respuesta :

cshayes8
cshayes8 cshayes8
  • 03-11-2020

Answer:

a

Step-by-step explanation:

Answer Link
twindells
twindells twindells
  • 03-11-2020

Answer:

0.92 per pound

Step-by-step explanation:

if you divide 7.40 from 8 it is 0.925. and if you multiply 0.925 by 8 it will give you 7.4. hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

What is the definition to an equation?
which provides instructions to a prokaryotic cell about living and growing !!!!!!! need help quick!!!!!!!!!capsuleribosomesDNAnucleoid
What is the most efficient means of water delivery to crops?
Type the integer that makes the following subtraction sentence true: – 7 = -3
In order to join a dancing club, there is a $30 startup fee and a $4 monthly fee. If you want to spend 1 year in the club, how much money did you spend?
Randy ordered 3 T-shirts for $25.67 each and one skirt for $23.55 and an 8% tax. What is the total cost of the order?
what kind of government does salem have? what role does it play in the action?
why did benjamin franklin go to london
If your 23 years old in 2017 then how old were you in 2009
When you lift your leg to walk, you are using which subsystem of your nervous system?