ashleyjiron12 ashleyjiron12
  • 01-10-2016
  • Mathematics
contestada

What is the unit cost per bottle if a pack of 12 bottles of juice sells for $6?

Respuesta :

ClutchMode
ClutchMode ClutchMode
  • 01-10-2016
12/6 is 2 bottles for a dollar 
one bottle is 50 cents
Answer Link
ShawnMendes18
ShawnMendes18 ShawnMendes18
  • 02-10-2016
12/6 is 2 wholes so per bottle is 50 cents but 2 for $1
Answer Link

Otras preguntas

A poisoning caused by the ingestion of food contaminated with the toxin produced by the bacterium Clostridium botulinum.
Select the correct answer. What do microwaves have in common with light waves? O Both are compression waves. A. B. 0 Both are longitudinal waves. 0 o Both are e
Which of the following solids has a triangular cross section when the cross section is taken perpendicular to the base? A. square pyramid B. cube C. hexagonal p
it is best to use____ language when creating technical documents
What causes metamorphic rocks to form from existing rocks?
A coil has a resistance of 5Ω and an inductance of 100 mH . At a particular instant in time after a battery is connected across the coil, the current is 2 A, an
what is neutrality?​
What are some of the different ways in which governments are formed
Briefly differentiate "White Matter" & "Grey Matter".
Someone help hate biology