hodaviahwilson791 hodaviahwilson791
  • 03-11-2020
  • Business
contestada

Elsa buys 3.5 gallons of gas for 12.46. Find the unit price in dollars per gallon. Round to ye the nearest cents

Respuesta :

Samawati
Samawati Samawati
  • 03-11-2020

Answer:

3.60

Explanation:

The cost of 3.5 gallons of gas is 12.46.

The unit price per gallon will be

=12.46 / 3.5

=3.56

≈3.60

Answer Link

Otras preguntas

What is this 8x+17=2x+35
Examine the following table. What international phenomenon does it best illustrate? Graph: McDonald's restaurants (2007) A) Spread of the English language B) Gl
Last year, Alan opened an investment account with $7500. At the end of the year, the amount in the account in the account had decreased by 6.6%. How much is thi
x squared plus y plus 3 equals 7
In DNA molecule the nitrogenous base pairs are to the? A) outside B) inside C) front D) none of the above
Help...... Which of the following expressions is written in scientific notation? A) 0.3 x 10^4 B) 2 x 10^-5 C) 10 x 10^3 D) 12 x 10^-3
During induction, a positively charged rod is brought near to but not touching the electroscope. The presence of the charged object above the plate of the elect
Once of the skills necessary for this experiment is dilution. if you have 4.29 ml of .806 m bleach, what will be the new concentration if the bleach is diluted
what is transmission
Choose which figure of speech appears in this sentence: The new pillows were like fluffy white marshmallows.