taylormhughes1
taylormhughes1 taylormhughes1
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

A 3-Pound package of cheese costs $15.72. A 1/2 – pound package costs $2.99. Which package is cheaper per pound? By how much?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-11-2020

Answer:

The 3lb package is cheaper by $2.22

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Allyson loves to eat cheese sticks. A small order comes with 3 cheese sticks, and a large order comes with 6 cheese sticks. Last month, Allyson ordered cheese
What is the most significant difference between Oliver Cromwell and the monarchs who preceded him
Post-test you estimate that there are 48 marbles in a jar. the actual amount is 36 marbles. find the percent error
The basic characteristic of subsistence agriculture is that farmers 1. Produce mostly staple crops to sell 2. Sell large portions of their crops at the market
For each of the following descriptions, select the appropriate answer from the drop-down menu. Known as zygote fungi, produce spores in zygosporangia, and an e
Describe how to find the perimeter of an enlarged figure if you know the scale factor and the dimensions of the original figure.
Is the behaviors that tell people how to act in ways that meet the standard our values set for us?
Change 0.078 to a percent. 78% 0.78% 7.8% 780%
Complete the hypothesis below to answer the lab question, “What is the effect of immunity on the rate at which a disease spreads?” Hypothesis: If a higher per
Which part of the Japanese language expresses social status