WARZONETYRONE
WARZONETYRONE WARZONETYRONE
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

I need some help with this

I need some help with this class=

Respuesta :

val714 val714
  • 02-11-2020
Well if you divide 17.50 by 5 it would give you how much each bag is which is 3.50 so now multiply 3.50 time 8 and the final answer would be $28
Answer Link
oddjobsbellemeade123
oddjobsbellemeade123 oddjobsbellemeade123
  • 02-11-2020

Answer:

$28 for 8 bags

Step-by-step explanation:

This is solving for unit rate, then multiplying. SO, first you need to find out how much it is per bag which would be $3.50, then multiply that by 8, to get 28.

Answer Link

Otras preguntas

I really need help on this. >.
What is the strength of electric field EpEp 0.60 mmmm from a proton? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Create 5 complex sentences.
I need this bottom part filled out as quick as possible m
Draw all of the constitutional isomers of the molecule with formula C3H5Br. Ignore geometric and stereoisomers.
Solve: 2x ≤ -2/3 (4x + 4)
2a³+c²-3ba= -4 b= 6 c= -9​
Was it right for the John brown to cross the border into Missouri and kill slave owners to free slaves? Why or why not?
1-8 Homework Exercises Course 2 Mathematics Common Core
A line segment has (x1, y1) as one endpoint and (xm, ym) as its midpoint. Find the other endpoint (x2, y2) of the line segment in terms of x1, y1, xm, and ym.