bensjsjsjjssj bensjsjsjjssj
  • 03-10-2020
  • Mathematics
contestada

Peanut butter is selling $3.99 for a 23 ounce jar and $6.99 for a 60 ounce jar which size has the better (lower )cost per price per price ?

Respuesta :

lrc1416 lrc1416
  • 03-10-2020

Answer:

6.99 for a 60 ounce jar

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

5. A real estate company purchased a vast area of lakefront property. The company plans to divide the area into several lots so that customers can purchase a lo
what was Hollywood and society's response to McCarthyism
tony made 14 liters of punch for the party . his guest drank 9500 mL of the punch . how much punch does he have left over?
What is the role of RNA? a.to provide the original blueprint for protein production b.to move information from the ribosomes to the nucleus for protein synthesi
tony made 14 liters of punch for the party . his guest drank 9500 mL of the punch . how much punch does he have left over?
Danny charges $35 for 3 hours of swimming lessons.Martin charges $24 for 2 hours of swimming lessons. Who offers a better deal?
The destruction of salt marshes will directly harm each organism except
Which of the following ideas is associated with laissez-faire economics? A.command economy B.free market economy C.mixed market economy D.socialist economy E.tr
from y^2+5y-7 subtract y^2-3y-4
What is the unit rate if there are 1760 cal in eight servings