deadpoolwilson10121 deadpoolwilson10121
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

Zeke has $40 for gas. Gasoline costs $2.45 per gallon.His truck runs 15 miles per gallon. How many miles can he go with his $40?

Respuesta :

jordank223 jordank223
  • 02-10-2020
$40/$2.45 = 16 gallons
15 x 16 = 240 miles
Answer Link
jeffkotnis
jeffkotnis jeffkotnis
  • 02-10-2020
16.3 x 15 = 244.5 miles approx.
Answer Link

Otras preguntas

The Marshall Plan was important because it A) checked Soviet power in Cuba. B) secured allies for the United States. C) was never ratified by the United State
According to the Speaking Outline website, when you transfer your outline to note cards which of the following should you avoid? a. writing your outline word fo
whats bigger 81.9 or 91.91
Which of the following was not true about free African Americans in the North? A) African American men could not find jobs in fields in which they were skil
How did the montague boys find out about the capulet party
summarize the main contributions of copernicus, brahe,kepler,galileo,and newton
A Train travels at an average rate of 40 miles per hour and travels 110 miles and create an equation. the equation is 40/1 = 110/x hours.use the equation to det
According to the food pyramid, you should eat approximately 2 cups of vegetables per day.
What happened at the Little Rock, Brown vs Topeka and M Bus Boycott, and how did people respond to it?
how are the CULTURES of south america and mexico different?