rahjaedearry
rahjaedearry rahjaedearry
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

You go to the store with $100. You buy a pair of jeans for $45. Shirts are being sold for $20. How many shirts can you buy ?

Respuesta :

keyannaaaa265 keyannaaaa265
  • 01-10-2020
You can buy 2 shirts
Answer Link
blakelynicole07
blakelynicole07 blakelynicole07
  • 01-10-2020
You can by 2 shirts because you have 100 you buy a pair of jeans 100-45=55 each shirt is 20$ 55-20=35-20=10 left over so you can buy 2 shirts
Answer Link

Otras preguntas

Can someone write an essay for me that’s due tomorrow
What is the answee to the expression 15+x=4y+5?
Use the graph to find the indicated value of the unction. '여 f(-4) =
Which is the better buy? A. 1,323 ounces of topsoil for $410.13 B. 8 pounds of topsoil for $78.08
6. A cell is 20 micrometers across. What type of cell is this? A. Plantae B. Prokaryotic C. Animalia D. Eukaryotic
asdfghjkllkjhgfdsaas
If you were writing a novel about your community, what one important social issue would you have to write about in your novel?
Which chemical element has the shortest name?
simplify the following expression
An equation is given. (Enter your answers as a comma-separated list. Let k be any integer. Round terms to three decimal places where appropriate. If there is no