forniteplayerlife forniteplayerlife
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Jeremiah buys 6.5 pounds of ground beef at the grocery store. Ground beef costs $5.50 for one pound. How much does Jeremias spend?*

Respuesta :

florzavala2345 florzavala2345
  • 03-09-2020

Answer:

35.75

Step-by-step explanation:

6.5 times 5.50 = 35.75

or

5.50+5.50+5.50+5.50+5.50+5.50=35.75

Answer Link

Otras preguntas

What will likely happen to liquid water when the surrounding environment is unsaturated?
A person's mental and emotional health is most directly affected by _____. a.weight b.self-confidence c.heredity d.level of exercise
Which pair consists of negative symptoms of schizophrenia? (1 point)?
Can a tooth infection cause sinus problems
Biology shows us the fossil record and comparative anatomies. Chemistry shows us that organic molecules can come from inorganic matter. Geology shows us that or
What was the name of the land bridge that scientists believe early humans crossed over to migrate to North America?
I should be able to solve this but some reasons I just can't see the steps and the right answer. Can you help me ? Thanks!
It takes less time to manually move patients than to use lift equipment. Is this statement a myth or fact?
Humanistic psychologists believe that psychological disorders result when
What caused austria-hungary to declare war on serbia, which eventually sparked world war i?