diamond967 diamond967
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Kim spent $4.77 on her favorite imported cheese. She bought 9/10 of a pound. Find how much cheese cost per pound.

Respuesta :

eliovyona
eliovyona eliovyona
  • 03-09-2020
4.77x10= 47.7/9 = 5.30. 1 pound cost $5.30
Answer Link

Otras preguntas

The h zone, located within the a band, lacks thin filaments and is represented by ________.
What factor would result in an increased mortality in a population due to increased competition for water?
Least to greatest 11/200, 0.044, 6/125, 0.06, 4%
Dante’s use of imagery in Inferno canto I where the narrator is lost
Help me with this please!
Under what conditions can igneous rock be transformed into metamorphic rock?
what is the area of a parrallegram of 8cm and 4cm?
this innovative entrepreneur who standardized the assembly line was an ardent prohibitionist
Mary earns $25 per hour at her job. Next month, she will receive a 10% raise. Complete the two expressions that represent how much money Mary will earn per hou
Make a list of at least 10 steps that a medical facility can take to ensure that there is a solid contingency plan in place. Refer back to the activity on Conti