Sterrett13
Sterrett13 Sterrett13
  • 02-09-2020
  • Mathematics
contestada

An ice cream cone costs $3
plus 6% sales tax. How many
ice-cream cones can be purchased
for $24?

Respuesta :

jensenaldrich01
jensenaldrich01 jensenaldrich01
  • 02-09-2020

Answer:

3*(1.06)=3.18

so,

24/(3.18)=7.57

You can't have half an ice cream cone ( i wish we could though :( ) , you can only get 7

Answer Link

Otras preguntas

What's important of earth crust in human being
Read the sentence. The dance was attended by the entire senior class, as well as several chaperones. Which is the best way to write this sentence in the activ
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!URGENT PLEASE HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! MAIN is an acronym, standing for 'Militarism, Alliances, Im
When and why did rubber tappers come to the amazon rainforest
What is one reason why the equal right amendment failed?
Juan analyzes the amount of radioactive material remaining in a medical waste container over time. He writes the function f(x) = 10(0.98)x to represent the amou
Exit Votes from which two states were in question in the 1960 election between John F. Kennedy and Richard Nixon? A. Illinois / Texas B. New York / Florid
i need an answer fast !!! (APEX) What was the first programmable microprocessor? A. Unicom 141P B. The Intel 4004 C. Macintosh OSX D. MS-DOS
If your gas pedal jams, tap it with your foot until it comes loose.
If you buy 3 apples worth 0,65$ each with a 10$ note, how much change are you left with ?