Seudónimo Seudónimo
  • 02-09-2020
  • Mathematics
contestada

if a dog food costs 0.75 per pound, and dog bones cost 1.75 each, what is the cost of 2 bones and 25 pounds of dog food?

Respuesta :

arendon0 arendon0
  • 02-09-2020

Answer:

2 bones and 25 pounds of dog food would cost $22.25

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Help with b please I have 25 minutes left
any push or pull on an object is called (n)
The stock of North American Dandruff Company is currently selling at $80 per share. The firm pays a dividend of $2.50 per share.a. What is the dividend yield?b.
donde vive pollito tito
suppose both the dog and the girl run at a speed of 2 m/s.Calculate both of there kinetic energies. kinetic energy of dog =
Can someone help me please
Math Deon paid $15.60 for 19.5 centimeters of wire. Find the unit price in dollars per centimeter.
In general, the more physical activity individuals do, A. the more intense the exercise needs to be B. the more money they will save on dieting C. the more tele
Which of the following are governmental activities reserved to the states? Select all that apply. A. creating home rule municipalities B. raising an army or oth
What ur favorites movie but sure to use at least 3 complete sentences