eo23 eo23
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

A package of fish weighs 2.5 pounds. The price is $3.50 per pound. What is the price of this package?

Respuesta :

mnthomas0606 mnthomas0606
  • 04-09-2020

Answer:

$8.75

Step-by-step explanation:

If you do

$3.50 x 2.5 you get

$8.75

Answer Link

Otras preguntas

The IMF and World Bank have been criticized as undemocratic. Why?
Which statement describes the general trends in electronegativity and first ionization energy as the elements in Period 3 are considered in order from Na to Cl?
what are the factors of (r+t)(e)
What is expression that uses partial products to multiply 8x64 in 5th grade math
the building blocks of proteins are known as
Why did Japan enter World War I? A. China declared war on Japan, who had a military alliance with the Allied powers. B. Japan entered the war in hopes of winni
What is expression that uses partial products to multiply 8x64 in 5th grade math
the building blocks of proteins are known as
The instantaneous velocity of an object is the blank of the object with a blank
the building blocks of proteins are known as