steventapsoba59 steventapsoba59
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

Nina goes to the neighborhood store to buy 14 rolls of toilet paper. If she spent $20.02 in all for her purchase, how much does one roll of toilet paper cost?

Respuesta :

Pizzaunicorn48
Pizzaunicorn48 Pizzaunicorn48
  • 01-09-2020

Answer:

Each roll is $1.43.

Step-by-step explanation:

20.02 ÷ 14 = 1.43.

1.43 × 14 = 20.02.

Answer Link

Otras preguntas

I'am thinking of two numbers. The difference of the two numbers is 36. Their sum is 286. What are the two numbers?
Sum of 3 numbers is 133. Third number is 3 times the first. Second number is 8 more than the first. What are the numbers?
solve the equation 4+0.3x=19
For a fundraiser , Brad sold 2 less than 3 times the number of candy bars calls that Mary did . If they sold 334 total bars, find the number sold by each . Show
I need help on these questions PLEASE
Which sentence is a run-on sentence? A. Most humans eat around 3 to 5 pounds of food every day. B. A blue whale eats up to 6,000 pounds of food per day, which i
Phil has 50 nickels and dimes worth $4.15. How many of each coin does he have?
Describe how the tectonic plates move. Describe the layers of the earth and how they are different from each other.
substitution method- r = -3s r= 10 - 4s
29 percent as a fraction in simplest form