prab01 prab01
  • 04-08-2020
  • Mathematics
contestada

$4.50 per 1 Kilogram

How many kilograms can you buy with $10

Respuesta :

Rsun4758
Rsun4758 Rsun4758
  • 04-08-2020

Answer:

2.23kg

Step-by-step explanation:

If you can get 1 kg for $4.50. You can perform a ratio to find out how much you get for $10.

1/4.50=x/10

.2222222=x/10

multiply the 10 on both sides

x=2.23 kg for $10

Answer Link

Otras preguntas

1) Complete the sentence by choosing the correct form of the conditional tense. J'________ aller en France cet été. (aimer) aime aimais aimerais aimerai Que
Why is food considered “potential energy” even though it does not have mass suspended in air?
Ana,blank hambre ahora
Which sentence shows the purpose of the writing assignment? The two main methods for educating students today Include homeschooling and attending public school.
Please help with this geometry proof
help me pleaseeeeeee
The chart below shows the inferred evolution of some dinosaurs during three time periods in Earth’s history. Which dinosaur most likely evolved from Coelophysis
How does Rosie feel about her father?
(1) The earliest example of American disobedience is the rebellion over the Stamp Act. The American people were furious with the British for enacting the Stamp
HELP PLEASE What will be printed to the console after this program runs? var numbers = [2, 5, 3, 1, 6] function changeNums(numList, addNum, subtractNum) { for(