meekb18 meekb18
  • 04-08-2020
  • Mathematics
contestada

a pack of 4 choclates cost 1.80 pounds how much is the price per unit

Respuesta :

monicadasilva04 monicadasilva04
  • 04-08-2020

Answer:

0.45p

Step-by-step explanation:

4 chocolates = £1.80

1 chocolate =  x

x= 1.80× 1 = 1.80÷4 = 0.45p

1 = 0.45p

I HOPE THIS HELPED :)

Answer Link

Otras preguntas

The functions graphed show the snowfall, in inches, of two cities after x hours. Select each correct answer. - Smithville had a faster rate of snowfall. - Sn
poaching can apply to the illegal hunting, fishing, or eating of animals or plants. true or false?
Barbara creates a table of the six essential nutrients. Macronutrients : Micronutrients Carbohydrates : Fats Proteins : Vitamins Water : Minerals Where d
How does the symbol of the statue and its imagery contribute to the meaning of “Ozymandias”? I met a traveller from an antique land Who said: Two vast and trun
what year was abraham lincoln born?
Who was MOST responsible for the defense of Lexington and Concord? General Washington Second Continental Congress British government unofficial colonial groups
what is a similarity between the speech and the poster
what is the equivalent fraction of 5/6 and 3/4
What four segments are perpendicular to plane klmj
Identify the statement below that is true about a type of stress