Answer:
a. $ 0.45
b. $148.50
Explanation:
Production Cost Schedule for 4,200 toy flutes
Raw materials costing          $490.00
Direct Labor                  $357.00
Overheads ($5.60 × 36)         $201.60
Overheads ($357 × 240%)       $856.80
Total Cost                   $1,905.40
Cost per unit = Total Cost / Total Number of Units produced
           =  $1,905.40 / 4,200
           =  $ 0.45
Closing Inventory = Units Left × Cost per unit
               = (4,200 -  3,870) × $ 0.45
               =  330 × $ 0.45
               =  $148.50