1217ainaraasanchezbt 1217ainaraasanchezbt
  • 01-06-2020
  • Mathematics
contestada

A pack of 6 waters costs $5.10. How much does 1 water cost?

Respuesta :

CHERLYNnotCHERRY
CHERLYNnotCHERRY CHERLYNnotCHERRY
  • 01-06-2020

Answer:

The cost of 1 water is $0.85.

Step-by-step explanation:

Given that a pack of 6 water costs $5.10 so in order to find the cost of 1 water, you have to divide it by 6 :

[tex]6water = 5.10[/tex]

[tex]1water = 5.10 \div 6[/tex]

[tex]1water = 0.85[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

A company's management decides that it will "grow slowly" for the next two years. This is an example of _______ strategy. A. stability B. growth C.
a machine is required to produce and output force of 600 newtons.if the machine has a mechanical advantage of 6,what input force must be applied ?
Argentina está dividida en provincias.
what is 3/5 written as a decimal?
HELP PLEASE!!!!!!! Which sentence has parallel structure? (5 points) The author argues for and then against the rezoning proposal. The author will write,
Select all ratios equivalent to 20:12 ... 1)10:6 2)15:9 3)3:2
HELP!How are photosynthesis and biology related?please answer in a full sentence
Adults who serve alcohol to underage children may be prosecuted for
I need help on number 11 please help
I don't get things at all can you help me