ninaneedstogo
ninaneedstogo ninaneedstogo
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

7 pound of grapes cost 10.43 how much would 3 pounds cost

Respuesta :

rachi0714
rachi0714 rachi0714
  • 04-05-2020

Answer:

$4.47

Step-by-step explanation:

First you would see how much one pound is by dividing 10.43 by 7 which gets you 1.49. Now we know how much one pound costs we can multiply that by 3 to know much 3 pounds is. $1.49 x 3 = $4.47

Answer Link

Otras preguntas

Solve for x in the equation X^2-16^x=0
Find a solution to the linear equation y=−x+7 by filling in the boxes with a valid value of x and y.
3. Show how √5 can be represented on the number line.​
The marked price ofan electric fan is Rs.1800-Iwhat is selling price with 13 % VAT ?​
Please answer this question now
An urn contains 5 white and 10 black balls. A fair die is rolled and that numberof balls are randomly chosen from the urn. What is the probability that all of t
Which of the following statements about Edward McCabe is not true? A. McCabe served in the Oklahoma territorial government in many positions. B. McCabe fought f
help asap true or false Uranus orbits the Sun at less than 40% of the speed of Venus.
f(x)= x^2– 3x + 9 g(x) = 3x^3+ 2x^2– 4x – 9 Find (f - g)(x).
Fill in the blank in the following sentence with the appropriate reflexive verb in the present tense. Yo no____de lo que pasó anteayer. A. se acuerda B. te acor