katevanderpyle katevanderpyle
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

If 8lbs of apples cost 12.48, how much is 1lb of apples

Respuesta :

tinasoooltp1981 tinasoooltp1981
  • 03-04-2020

Answer:

$1.56

Step-by-step explanation:

You have to divide the cost $12.48 and divide it with the 8lbs and it gives you $1.56, if your not sure that its the right answer than just multiply the answer with the 8lbs, your welcome!

Answer Link

Otras preguntas

if there are 12 dogs that sell for $104 and 8 cats that sell for $25. At the end of the day there are 4 dogs left and 5 cats left what's the ratio of sales for
the heat compression that is generated in the compression is removed from the refrigerant by the?
Can someone please give me the correct answers to these
Geometry math question no Guessing and Please show work
Is ABC ~ DEF? If so, name which similarity postulate or theorem applies?
Please help solve ASAP
it is easier to climb up a slanted slope than a vertical slope
A 99-m-long wire carrying a current of 4.1 a will be accompanied by a magnetic field of what strength at a distance of 0.056 m from the wire? (magnetic permeabi
Jacob drives his car 7 km east. He stops for lunch, then drives 5 km south before driving 2 km east. What distance did he cover? A. 12 km B. 14 km north C. 7 km
A manufacturer Phils various size boxes of flour. Today, the box and are 12 inches tall, 8 inches wide and 3 inches deep. They adjust the filling machine so it