johnxo222 johnxo222
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A 4-kilogram ham costs $16/kg. Find the cost per pound.

Respuesta :

Nu6say Nu6say
  • 02-04-2020

1kg is 2.20462 pounds
So 4kgs are 8.81849
Divided by $16 would equal 0.551155625
Therefore Each pound will cost 0.551155625
Answer Link

Otras preguntas

six more than five times a number (x) is at least 21
Who was the king of England in 1612
Members of the Song scholar-official class would usually spend their entire lives in their home counties. True or False
what property describes the number sentence 6 Plus 0 equals 6
7000 is 1/10 of what???
Round to the place of the first digit 140,250
what is the derivative of 2x squared
is cold fusion science or pseudoscience
a king or queen rules the country
Which is a correctly written sentence, not a run-on? a. The ferry leaves for the island in fifteen minutes; we need to hurry to catch it. b. The summer concer