Audperkins07 Audperkins07
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

A bottle and a cap together cost $1.10. The bottle costs $1 more than the cap. How much does each cost?

Respuesta :

oligiel oligiel
  • 01-04-2020

Answer:

The cap costs 10 cents and the botttle costs $1

Step-by-step explanation:

1.10-1=.10

Answer Link

Otras preguntas

wrong this was posted
write a letter to your forget friend to telling him/her about our national bird of your country ​
Solve the absolute value equation for x. |4 - 2x| + 6 = 18 Enter your answers in the blanks in order from least to greatest. x = first answer or second ans
how do I solve it I’ve been struggling for a little bit for mow
explain why the powder should not be used in boiling water​
Why does Esperanza want to stay at school for lunch?
Assume you found that the following quotation for a T-Bill in an issue of local newspaper. Maturity Days to Mat Bid Ask Change Ask Yield 11/14/91 170 5.57 5.55
Identify and describe the five health services career pathways in the “health science career cluster.” need help!
pls answer this I'm stuck on it
subtract the following 3050-1764