neongreensabreen
neongreensabreen neongreensabreen
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

.. Maria wants to buy 3 donuts and a coffee. She only has $5. If the coffee costs $1.04, how much
can she spend, at most, on each donut? ​

Respuesta :

willb123 willb123
  • 01-04-2020

Answer:1.32

Step-by-step explanation:5-1.04=3.96

3.96/3-1.32

Answer Link
playyoyo123uu playyoyo123uu
  • 01-04-2020

Answer:

This is easy, answer is 1.32

Step-by-step explanation:

All you have to do is subtract 5.00-1.04

you will get 3.96

3.96/3= 1.32

so maria can waste 1.32 dollars on donuts.

Answer Link

Otras preguntas

WHATS 39 X 39 SOLVE THE PROBLEM
A 5-kilogram bag of charcoal costs $12.55. What is the unit price?
•2,2) -2-2) The distance of AB =[? ] Round to the nearest tenth. Need help asap!!!
The graph below represents the path of a squirrel traveling up and down a tree over time. The position of the squirrel can be calculated using the function p (t
Carol's AMT base is $240,000. Of this amount, $35,000 represents long-term capital gain income from investments that had a preferential rate for regular tax pur
can you solve this exercise? please solve so I understand
Which structure is labeled X in the diagram below? х
MRS HALE: (looking about) It never seemed a very cheerful place. COUNTY ATTORNEY: No — it's not cheerful. I shouldn't say she had the homemaking instinct. MRS H
A fast-moving car has 0.5 MJ of kinetic energy. The driver brakes and the car comes to a halt. How much work is done by the force provided by the brakes?
please help solve…….