lovelymazorra lovelymazorra
  • 05-07-2016
  • Mathematics
contestada

The price of oranges at a farm is $1.16 per pound. Which equation can be used to determine c, the total price of n pounds of oranges?

Respuesta :

ayeKassandra
ayeKassandra ayeKassandra
  • 05-07-2016
The answer is C=1.16n
Answer Link
mathmate
mathmate mathmate
  • 05-07-2016
Hint:
Example:
If apples cost $1.04 per pound, then n pounds of apples will cost $1.04n.
Answer Link

Otras preguntas

Use the following post-World War II poster published by the European Recovery Program (ERP) to answer the question below: This is a color propaganda poster sup
Find measure of arc JFH
Harold had 1,400 stamps. He gave 350 of them to his brother and the rest to his sister.What percent of the stamps did he give to his brother?
! Geometry ! Read the following statements. 1. PQR is acute. 2. PQR is isosceles. 3. PQR is right. Which two statements contradict each other? 2 and 3 None o
In △ABC, M∈ AC and N∈ BC . Prove that MN ∥ AB , if: AM/CM =BN/CN
what method of testing substances is the best way to identify a chemical reaction
Charlie is easily winded during soccer practice and wants to improve his cardiorespiratory fitness. Which activity would be best for him to choose? A.walking fr
I really need help!!!
In trapezoid ABCD with bases AB and DC , diagonals intersect at point O. Find the length of diagonal BD , if BO=6 cm and: AO/AC = 3/4
which English writer of the Elizabeth an age author the Faerie queene an epic poem about Knights and virtues